Knihy - Sprievodcovia - Milan Vranka: Nezvestní z Everestu - Vetroplach magazin

Milan Vranka: Nezvestní z Everestu

11.10.2011
-milan-vranka-nezvestni-z-everestu

          Kronikár a znalec slovenského a českého himalájskeho horolezectva Milan Vranka sa po rokoch odhodlal zdokumentovať najväčší slovenský výkon v Himalájach.

Tento výkon, pre svetové horolezectvo prelomový, sa však pre štyroch slovenských horolezcov v roku 1988 skončil tragicky. Nešťastie sa udialo na zostupe z najvyššej hory sveta po prelezení najťažšej výstupovej cesty v jej juhozápadnej stene alpským štýlom.

Knižka prostredníctvom výpovedí priamych účastníkov, listov horolezcov, denníkových záznamov, výpovedí rodinných príslušníkov i priateľov a prepisov magnetofónových nahrávok zachytáva podrobne celý priebeh expedície. Je v nej aj niekoľko komentárov od lezeckej elity. Dozviete sa aj o dianí v zákulisí a dopade samotnej tragédie na vtedajšie himalájske horolezectvo v Československu.

Dušan Becík, Peter Božík, Jaroslav Jaško a Jozef Just, vtedajšia slovenská lezecká elita, po prelezení Bonningtonovej cesty na Južný vrchol Everestu a po výstupe Jozefa Justa aj na hlavný vrchol (8848 m) sa už do základného tábora nevrátila.

Knižka, ktorá je spomienkou a poslednou poctou týmto chlapcom vychádza 23 rokov po ich úspechu a zároveň tragédii. Vďaka za túto spomienku.

M. B.

Knižku s rozsahom 160 strán ilustrovanú množstvom farebných fotografií v cene 12,90 eur si je možné objednať na adrese:
milan.vranka@gmail.com

Nezvestní_z_Everestu

Fotky Milan Vranka: Nezvestní z Everestu


Diskusia
RE: Milan Vranka: Nezvestní z Everestu
sherpa 18.10.2011
pekna knizka, putave citanie. nedosahuje sice beletristickych kvalit Stejskalovej ci Orolinovej ale chybala v zozname. pre nas mladsich je to jedina cesta ako sa dozvediet viac co sa vtedy dialo a stalo. dakujem za nu autorovi a prispievatelom.

Partneri

JM SPORT www.skyrunning.sk www.tatry.nfo.sk www.msslovakia.eu
www.sherpacaffe.sk Pavol Kuna sport.sk
www.scandinavia.sk www.scandinavia.sk www.tatryportal.sk
alkan.szm.com www.outdoorfilmy.sk
www.modralanovka.sk
www.montana.cz
©  Vetroplachmagazin 2007 - 2018  |  designed by MVM Trade s.r.o.
All rights reserved
Počet prístupov: 3711686