Dejiny horského lyžovania - Skialpinizmus

06.12.2008
dejiny-horskeho-lyzovania-skialpinizmusBohuš Štofan je jeden z mála Tatrancov, ktorý sa popri extrémnych aktivitách venujú aj publikačnej činnosti. Pri príležitosti čoskorého vydania jeho knižky o horskom lyžovaní sme spolu urobili tento zaujímavý minirozhovor. Knižka, ktorá vyjde už čoskoro bude priekopmíckym činom, keď okrem iného zarchivuje históriu extrémneho lyžovania v Tatrách a najzaujímavejšie výkony Slovákov v zahraničí. Knižka výjde vo vydavateľstve I&B. www.ibtatry.sk , kde sa dozviete aj podrobnejšie informácie.

Po malej knižke/sprievodcovi Extrémne lyžovanie si sa na pár rokov odmlčal, potom si s kamarátmi natočil video Jaskynní lyžiari a teraz vychádza knižka História horského lyžovania - skialpinizmus. Čo ťa viedlo k určite nie jednoduchej práci akou je napísať takúto knihu?

Doposiaľ bola vydaná na Slovensku jediná publikácia, ktorej zámer bol priblížiť dejiny lyžovania. Autorom je pán Terezčák.Vo svojej knihe sa hlavne zameral na pretekársku epochu lyžovania. Mojou knihou približujem čitateľovi dianie a priebeh horského lyžovania.

Množstvo hodín presedených v archívoch a pred počítačom. Ľudia dnes majú divné koníčky...

Bohuš Štofan Ak chceš niečo spraviť, najprv to musíš spoznať. Je zaujímavé spoznávať ľudí, ktorí ako naši predchodcovia používali lyže na rôzne účely. Mňa to zaujíma a archivujem to.

Knižka určená skialpinistom, dá sa na tom vôbec niečo zarobiť?

Nepovedal by som, že je určená iba skialpinistom. Aj ja si rád prečítam zaujímavé veci z iného súdka. O peniazoch je tu škoda hovoriť, kôli nim sa také veci nerobia. Ak chceš zarobiť, napíš knihu o H.Poterovi.

Tvoj pohľad na extrémnu scénu v Tatrách?

Extrémne lyžovanie sa prirovnáva ku sólovemu horolezectvu, ktoré má zelenú. Nikde na svete s tým nie je problém, len u nás z nás robia škodnú.

Keď Talian pred pár rokmi lyžoval severnú stenu Ortleru (národný park), lietala nad ním helikoptéra s kameramanom, boli tam diváci, akcii asistovala horská služba, horskí vodcovia. Ty si po zjazde Tatarkovou cestou z Kežmaráku musel dokonca platiť pokutu...

Na Slovensku je to tak...

Aké máš ďalšie plány? Lyžiarske, ale aj autorské?

Chcem lyžovať pekné veci. Knižne mám niečo rozpracované spolu so S.Klaučom a Poliakom Zyckowskym. Jedná sa o slovensko- poľského lyžiarského sprievodcu, taká výberovka najkrajších ciest. Tiež by v blízkej dobe malo vyjsť nové DVD pre skialpinistov zamerané na Malú studenú dolinu.

Počul som, že sa chystáte na expedíciu na sedemtisícovku Pik Pobeda.

Pobeda je mohutný masív, mne sa páči a mám vybratú trasu na zlyžovanie a navyše ešte ho nikto nezlyžoval. To myslím, že ako podnet na výjazd stačí. Už len zohnať peniaze...


Ďakujem za rozhovor, už sa teším na knižku a prípadné dotazy môžete napísať do diskusie, alebo priamo na adresu: bohuslav.stofan@post.sk

M.B.

Fotky Dejiny horského lyžovania - Skialpinizmus

Súvisiace články:

Diskusia

TOP Partneri

https://www.sloger.sk Eshop davorin.sk Eshop davorin.sk Eshop davorin.sk JM SPORT Eshop davorin.sk

Podpor Vetroplacha

Odporúčame vidieť

Partneri