Expedícia Vysoké Tatry 1955

24.07.2018
expedicia-vysoke-tatry-1955Na správy z náročných expedícií sme zvyknutí - z tých nedostupnejších, vyšších a vzdialenejších pohorí (a iných častí) sveta. Ale expedícia do Tatier??? Toto si ale máloktorý laik uvedomuje, pritom každý tatroznalec to naopak potvrdí a vyjadrili sa k tomu aj viacerí svetoví horolezci - že zdolať hrebeň Vysokých Tatier v zimných podmienkach je náročnejšie, ako vyliezť na Everest. A ešte v materiálových podmienkach roku 1955! A presne o tom je veľmi zaujímavá knižka z dielne tatranského vydavateľstva I&B (2016). Hovorí o tom, že aj v najmenších veľhorách sveta sa dajú dosahovať najväčšie výkony. A sú veľké aj preto, lebo nie sú často opakované. Niečo podobné dokázali v podstate len Pavol Pochylý dvakrát v 70. rokoch a dvojica Sabovčík - Kadlečík v r. 2013. Kniha by preto nemala chýbať v knižnici žiadneho záujemcu o históriu slovenského horolezectva a (nielen) Tatier.

Na 111 stranách, podľa archívnych zdrojov, osobných spomienok žijúcich účastníkov a na základe krásnych čierno-bielych fotiek Vladimíra Koštiala spracoval text Ivan Bohuš mladší. Dočítate sa o podstatných okolnostiach histórie, ktoré prechodu predchádzali, detailne o samotnom prechode a stručne o životných osudoch jednotlivých jeho účastníkov. Nakoniec aj o výstroji a výzbroji, o nevyhnutnej práci novinárov a filmárov pri informovaní o expedícii a niečo aj o histórii bývalej Kežmarskej chaty, ktorá bola cieľom prechodu. Úplný záver knihy je ale venovaný tomu najpodstatnejšiemu, čo tento výnimočný športový výkon odštartoval - ukázal možnosti vtedajšej nastupujúcej silnej generácie našich horolezcov a sčasti im otvoril cestu za výkonmi v najvyšších pohoriach sveta, ktoré sú dodnes vysoko hodnotené na medzinárodnej scéne.

Rišo Pouš

Súvisiace články:

Diskusia

RE: Expedícia Vysoké Tatry 1955
sherpa 24.07.2018
toto je kniha, ktora patri k 10 dielom Puskasa, na rovnaku policku. fotky su uzasne, netreba ani film a clovek si to vie premietnut aj sam. o prechodoch hrebena Tatier je v poslednom desiatom diele od Puskasa tusim celkom vela stran popisanych o pokusoch a pripravach.

RE: Expedícia Vysoké Tatry 1955
Čendo 25.07.2018
Vďaka za tip.Objednané :-)

RE: Expedícia Vysoké Tatry 1955
David 26.07.2018
Knihu mi kupila manzelka na minulorocnom Strbskom maratone, vynikajuca kniha, ako pise dole Sherpa, netreba ziadne filmy, radost citat od zaciatku do konca

TOP Partneri

https://www.sloger.sk Eshop davorin.sk Eshop davorin.sk Eshop davorin.sk JM SPORT Eshop davorin.sk

Podpor Vetroplacha

Odporúčame vidieť

Partneri