Kniha: Reinhold Messner - Zabíjení nemožného

28.11.2020
kniha-reinhold-messner-zabijeni-nemozneho

Nie, nie je to ďalšia kniha od Reinholda Messnera, aj keď pohľad na úvodnú stranu by mohol ľahko vyvolať tento dojem. A nie je to ani kniha od nejakého iného autora. Taliani Luca Calvi a Sandro Filippini posunuli latku diskusie o horolezectve ako takom do vyššej sféry, v akej by boli úvahy jedného pisateľa.

Ako predloha a oporný kameň im ale poslúžil predsa len text Reinholda Messnera, a to konkrétne jeho článok napísaný roku 1968. "Zabíjení nemožného" sa volal krátky text uverejnený v talianskom horolezeckom časopise Rivista Mensile. Jeho obsahom bola úvaha o zmysle voľného lezenia v konfrontácii s vtedy preferovaným technickým lezením pomocou rôznych pomôcok. Hlavnou myšlienkou článku bola metafora o nerovnom boji s drakom, pri ktorom lezec zažíva to, čo sa pri používaní technických pomôcok stráca (drak je zabitý). Tento článok bol spolu s ďalšími aktivitami popredných lezcov po celom svete (Royal Robbins, Kurt Albert...) tým, čo spustilo záujem o voľné lezenie. Jeho protagonistami sa stali predovšetkým mladí lezci a tí dali základy tomu, že "drak prežil".

Talianskym autorom sa podaril unikátny kúsok a v jednej publikácii zhromaždili krátke eseje popredných lezcov sveta naprieč lezeckými štýlmi. Základnou otázkou bolo, čo si myslia o spomínanom Messnerovom článku a kam sa uberá súčasné lezenie a jeho filozofia.

Svoje úvahy sem napísali lezci rôznych štýlov a generácií. Od Adama Ondru cez Simona Mora až po Yvona Chouinarda. Nás poteší aj príspevok v Taliansku veľmi známeho Igora Kollera. V knihe nechýbajú ani príspevky od Tommyho Caldwela alebo Alexa Honnolda.

Zaujímavosťou, ale aj krutou realitou alpinizmu je, že zo zoznamu autorov tejto ešte čerstvej knihy už traja nie sú na tomto svete, keď všetci zahynuli práve pri vykonávaní toho, čo mali najradšej: Hansjorg Auer, David Lama a Bojan Petrov.

Kým sa pri čítaní tejto knižky dostanete ku článkom popredných lezcov tak vás autori s pomocou Reinholda Messnera prevedú útržkami histórie voľného lezenia v Alpách a špeciálne v Dolomitoch.

V českom jazyku kniha vyšla vo vydavateľstve JOTA. www.jota.cz

Fotky Kniha: Reinhold Messner - Zabíjení nemožného

Súvisiace články:

Diskusia

TOP Partneri

https://www.sloger.sk Eshop davorin.sk Eshop davorin.sk Eshop davorin.sk JM SPORT Eshop davorin.sk

Podpor Vetroplacha

Odporúčame vidieť

Partneri