Sprievodca: Transalp - na bajku cez Alpy

26.05.2008
sprievodca-transalp-na-bajku-cez-alpy

Dobrodružstvo uprostred civilizácie - taký je podnadpis tejto vynikajúcej knižky, ktorá je viac než len obyčajným sprievodcom. Nemecký bike guru Uli Stanciu (zakladateľ a vydavateľ nemeckého časopisu Bike magazin) už dlhé roky brázdi Alpy na svojom biku a do tejto knižky vtesnal nielen podrobné opisy trás, ale podarilo sa mu zachytiť zrod a expanziu nového bikového fenoménu.

          Zatiaľ, čo na Slovensku prežívame ešte stále boom maratónov na horskom bicykli v Nemecku by sa v súvislosti s horskou cyklistikou už dalo hovoriť o Transalp-boome. V posledných rokoch tam záujem o tieto viacdňové túry až neuveriteľne rastie a medzi "hobbíkmi" je viacdňový prechod cez Alpy už prestížnejšia záležitosť, ako účasť na nejakom maratóne.


          Tomuto novému trendu sa prispôsobujú výrobcovia vymýšľaním špeciálnych bajkov, cyklistické časopisy venujú tejto téme čoraz viac miesta, organizované Transalp-túry ponúkajú desiatky cestovných kancelárií. A aby sa pretekári necítili o niečo ukrátení: Transalp existuje od roku 1997 aj v pretekovej forme ako etapák dvojčlenných družstiev. Otcom tejto myšlienky je ako ináč už spomínaný Uli Stanciu.

          Aj tento rok sa pretekári vydajú na týždennú "túru" cez Alpy. Nastúpajú pritom za týždeň už zvyčajných 20 000 metrov... Cieľom bude už tradične Lago di Garda - Mekka nemeckých bikerov. O popularite týchto najväčších etapových MTB pretekoch snáď napovie to, že limitovaný počet 550 dvojíc sa naplní hodinu po spustení E-mailového prihlasovania. Takže, kto sa ešte nestihol prihlásiť - má smolu. Dal som si tu námahu a medzi 550 dvojicami som našiel aj jednu zo Slovenska - držíme palce.

          Čo obnáša taký klasický "turistický" Transalp? Aj keď knižka prináša 18 trás rôznych obtiažností, biker, ktorý sa vydá na takúto akciu by mal byť aspoň o trošku viac ako priemerne skúsený a o kondícii a technike platí to isté. Na každej trase čakajú na bikerov aj technicky náročné úseky, pričom na tých ťažších nechýbajú ani prechody cez vysoké alpské sedlá neraz na hranici 3000 metrov. Výnimkou niesú ani pasáže, kde treba bike tlačiť, alebo niesť. Prekvapiť vás môže aj letný "sniežik".

          Najtvrdšou formou Transalpu je prechod "bez pomoci". Keď si jazdci prespávajúci väčšinou na horských chatách nesú v batohoch na chrbte všetko potrebné. Možností je však neúrekom a v ponuke agentúr si môžete vybrať (alebo zorganizovať sami) Transalp podľa svojho gusta. Prevoz batožiny a nocľahy v hoteloch niesú výnimkou. V plánovaní podobného výletu vám bude veľmi užitočná nielen táto knižka, ale aj jej príloha - CD s mapou, fotkami, trasami a elektronickým plánovačom.

Viac informácií o knižke a mapách pre GPS na stránke
www.traumtouren-transalp.deM.Bartoň

Fotky Sprievodca: Transalp - na bajku cez Alpy

Diskusia

TOP Partneri

https://www.sloger.sk Eshop davorin.sk Eshop davorin.sk Eshop davorin.sk JM SPORT Eshop davorin.sk

Podpor Vetroplacha

Odporúčame vidieť

Partneri