Trnavská stovka: kniha o úspešnom polstoročí

02.05.2023
trnavska-stovka-kniha-o-uspesnom-polstoroci

Ultra dlhý pohyb v teréne je dnes v móde, to je fakt. Ale ako sa pred 16 rokmi začali u nás objavovať tie súčasné ultraakcie, počnúc Lazovkou, Stíhačkou, Ponitrianskou stovkou a ďalšími, nabralo to všetko viac taký športový, súťaživý, behavý charakter, mám dojem. No na druhej strane väčšina tých akcií má v podtitule slová „diaľkový pochod a ultrabeh“ a zväčša aj celkom milosrdný časový limit – takže do behania a pretekania nenúti každého. Je tu stále (a našťastie) veľká skupina ľudí, ktorí si dlhú štreku radi prejdú, ale krokom, turisticky. A práve diaľková turistika bola kedysi väčšinovo zastúpená na podobných akciách. Niektoré z nich zanikli, niektoré žijú dodnes, iné živoria, ale medzi nimi vyniká jedna, ktorej sa darí už pol storočia. Možno je to nepoddajnosťou organizátorov, možno veľkým počtom turistike oddaných ľudí v okolí Malých Karpát, možno niečím iným, ale Trnavská stovka si zažije začiatkom júna 2023 už svoj 50. ročník.

Pri tej príležitosti vznikla ojedinelá kniha, ktorá z dostupných zdrojov sumarizuje celú doterajšiu históriu tohto ojedinelého podujatia. Autorom – zostavovateľom je Ctibor Páchnik, jeden z najvytrvalejších účastníkov, organizátorov a pamätníkov T100. V pevnej väzbe a na takmer 200 stranách je zabalené hádam všetko podstatné z doterajšej histórie tejto vlajkovej lode malokarpatských turistických pochodov. Dokonca aj predsádka a obálka poslúžili ako miesta pre informácie. No najmä obsahom je to v našich končinách nevšedná kniha. A ilustrácie v knihe má na svedomí kto iný, ako legendárny Ivan Bajo (1935 - 2022), ktorý je okrem iného aj autorom znaku Trnavskej stovky, svietiaceho teraz aj na obale knihy.

Pomedzi kvantá informácií o samotnej T100 presakujú z textu, fotografií a obrázkov aj mnohé iné, nemenej zaujímavé informácie – napríklad čriepky z histórie diaľkoplazenia, ale aj to, že za túto turistickú akciu môžu vlastne horolezci, prečo len raz vo svojej histórii Trnavská stovka prechádzala cez Trnavu, čo je to automutilitácia a mnoho iných pikošiek. Celé sa to veľmi dobre číta (a pozerá), takže vrelo odporúčam aj moderným „ultras“ trochu sa povzdelávať v tejto oblasti, nech si nemyslia niektorí, že len jonťáky a kompresné ponožky sú pre prežitie „stovky“ životne nevyhnutné :-)

Trnavská stovka má dnes samozrejme aj svoju stránku na internete a na Facebooku . Knihu o nej vypustilo do sveta na jar roku 2023 vydavateľstvo PERFEKT a kúpite ju napríklad na jeho stránkach TU .

Rišo Pouš

 

Diskusia

TOP Partneri

https://www.sloger.sk Eshop davorin.sk Eshop davorin.sk Eshop davorin.sk JM SPORT Eshop davorin.sk

Podpor Vetroplacha

Odporúčame vidieť

Partneri